عقب ماندگی مسکن جبران می شود

عقب-ماندگی-مسکن-جبران-می-شود

عقب ماندگی مسکن جبران می شود


عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران
عقب‌ماندگی تولید مسکن از تقاضا جبران شود

 تسهیل در صدور پروانه ساختمانی و رونق دادن به ساخت و ساز 

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به اینکه دستور رئیس‌جمهور برای تسهیل در صدور پروانه‌های ساختمانی قطعا در تولید مسکن اثرگذار خواهد بود گفت: تولید و عرضه مسکن از تقاضا سالهاست که عقب است و سالهاست که وضعیت ساخت و ساز خوب نیست.
به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بیژن خطیبی عضو هیات‌مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، در پاسخ به این پرسش که آیا کمبود تولید مسکن که سالهاست ساخت و ساز درگیر آن است می‌تواند در آینده علیرغم پایین بودن قدرت خرید متقاضیان جهش قیمت را ایجاد کند؟ گفت: دستور رئیس‌جمهور به موضوع بخش مسکن و تسهیل شرایط صدور پروانه ساختمانی می‌تواند به تولید مسکن منجر شود و سرعت ساخت و ساز را بالاتر ببرد.

وی افزود: بر اساس اطلاعات مرکز آمار، سالانه ۸۰۰ هزار ازدواج در کشور رخ می‌دهد بنابراین وقتی این تعداد خانه اولی در کشور داریم که نیازمند مسکن هستند باید سالانه ۹۰۰ هزار مسکن در کشور تولید شود تا بتوان به تقاضا پاسخ داد. اما طبق برآوردها و پروانه‌های صادر شده از سوی شهرداریها نشان می‌دهد که سالانه ۳۰۰ هزار واحد مسکونی تولید می‌شود و کشور همچنان از تولید مسکن و پاسخگویی به تقاضا عقب است.

خطیبی در پاسخ به این سئوال که برخی گمان می‌کنند که با افزایش صدور پروانه ساختمانی و افزایش تولید مسکن در حقیقت شهرفروشی خواهد شد، توضیح داد: به هر حال باید یک تصمیمی برای شهر و یک تصمیمی برای پاسخگویی به تقاضای مسکن گرفته شود. اینکه بگوییم رشد صدور پروانه ساختمانی به شهرفروشی منجر می‌شود پس تولید مسکن نداشته باشیم باید بدانیم که تقاضای مسکن را چگونه باید پاسخ دهیم؟ به هر صورت هم باید به ساخت و ساز فکر کنیم و هم اینکه شهر را از آن حالت خود خارج نکنیم.

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، ادامه داد: اگر قرار است در کلان شهرها و تهران ساخت و ساز نشود پس باید به فکر ایجاد شهرهای جدید هم بود. پس یا باید تولید مسکن داشته باشیم و یا اینکه تقاضا را پاسخ ندهیم و به فکر شهرها باشیم. تاکید بنده این است که هم به فکر ساخت و ساز باشیم و هم اینکه شهر را از آن حالت خود خارج نکرده و به شکل عامیانه شهرفروشی نکنیم.

صدور پروانه ساختمانی در شهر تهران ۵۰ درصد کاهش یابد

وی به پایگاه خبری بانک مسکن، گفت: چندین سال است که به هر حال فروش تراکم کاهش یافته است و همین موضوع باعث شده تا میزان صدور پروانه ساختمانی در شهر تهران ۵۰ درصد کاهش یابد. در حالیکه بر اساس طرح جامع مسکن باید سالانه ۹۰۰ هزار مسکن تولید می‌شد اما تنها ۳۰۰ هزار مسکن تولید شده است، پس این عملکرد نشان می‌دهد که حال و روز ساخت و ساز خوب نیست و تولید و عرضه مسکن از تقاضا عقب است.

خطیبی در پاسخ به این پرسش که با تسهیل شرایط صدور پروانه ساختمانی می توان امیدوار شد که ساخت و ساز بهتر شود؟ گفت: در حال حاضر در برخی مواقع صدور پروانه ساختمانی حتی چهار ماه هم طول می کشد اما اگر شرایط صدور پروانه ساختمانی تسهیل شود می‌توان گفت که تولید مسکن روند بهتری خواهد گرفت و قطعا بر تولید مسکن اثرگذار خواهد بود. اما باید منتظر ماند و دید که ضرایب جریمه در صدور پروانه‌های ساختمانی از سوی شهرداریها چگونه خواهد بود.

وی در پاسخ به این پرسش که این دستور رئیس جمهور این ذهنیت را ایجاد کرد که قرار است فروش تراکم آزاد شود؟ گفت: اگر قرار باشد فروش تراکم آزاد شود باید به دقت در این خصوص تصمیم گیری شود. اما به نظر بنده این تصمیم و دستور رئیس‌جمهور برای تسهیل صدور پروانه ساختمانی بوده نه فروش تراکم. به هر صورت نباید فروش تراکم در برخی مناطق آزاد شود.

منبع : وزارت راه و شهرسازی

مطالب مرتبط

شارژ ساختمان

فعال شدن سامانه نظارتی شهرداری

ساکنان سکونتگاه های غیر رسمی سند دار می شوند